Projekty

Terezin

Latem 2000 roku Prof. Radoslav Kvapil z Czech zaproponował mi udział w kursie muzycznym "In Memory of Czech Terezin Composers" w Pradze. Zorganizowany przez Czech Terezin Composers i The Czech and Slovak Music Society, pod patronatem Prezydenta Republiki Czeskiej - Vaclava Havla. Projekt miał koncentrować wokół dzieł kompozytorów z Terezina młodych muzyków z wielu krajów: Niemiec, Izraela, Czech, Rosji. Byłam jedyną uczestniczką z Polski.

Kompozycje, które powstały w obozie w Terezinie były przez nas, młodych muzyków przygotowywane pod kierunkiem Edith Kraus i Paula Klinga, więźniów z Terezina, jak i Emilie Berendsen, Davida Selli z Izraela, Radoslava Kvapila z Czech, Josepha Banowetza z USA.

Gustav Mahler, którego muzyka miała znaczący wpływ na kompozytorów z Terezina, urodził się i przez 15 lat mieszkał w Jihlavie. To było przyczynkiem, by właśnie tutaj kontynuować projekt. Festiwal Mahlerowski i kurs mistrzowski były czasem koncertów uznanych artystów, wspólnego muzykowania młodzieży z Czech, Niemiec, Izraela, ciekawych i intrygujących wykładów o twórczości w Terezinie. Ogromną satysfakcję sprawiało mi wspólne muzykowanie z Lianą - skrzypaczką, Limor - śpiewaczką i Giladem - wiolonczelistą.

Na II Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim Jihlava '2002 zajęcia prowadzili: David Sella z Izraela, Joan Metelli i Vadim Mazo z USA, Irina Edelstein z Niemiec, Marta Líbalová i Jytte von Rüden z Danii, Radoslav Kvapil i Evľen Rattay z Czech. Poznawaliśmy utwory kompozytorów terezińskich: Viktora Ullmanna, Pavla Haasa, Hansa Krasy, Gideona Kleina i Karla Reinera.

Dzięki muzyce grając razem i przebywając wspólnie zostawialiśmy daleko za sobą różnice wychowania, religie, zawiązaliśmy przyjaźnie.