Projekty

W 80 dni dookoła świata

Organizatorami projektu byli Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, kierowany przez dyrektora Wojciecha Michalskiego i Dom Bretanii, a wykonawcami - Orkiestra Poznańskiej Szkoły Talentów i PSM II st. z ZSM oraz połączone chóry przygotowane przez Eligiusza Szczepaniaka. Kierownictwo muzyczne sprawował pedagog, kompozytor i dyrygent Jacques Pelois z Rennes.

22 kwietnia 1995 roku w Auli Uniwersyteckiej zainaugurowano przygotowanym wspólnymi siłami koncertem Dni Kultury Francuskiej w Poznaniu. Był to koncert muzyki francuskiej, utworów G. Bizeta, F.Lopeza, V.Cosmy, J.Peloisa.

Rok później, w kwietniu 1996 roku projekt kontynuowano. Orkiestra i chór młodych muzyków pod batutą francuskiego dyrygenta rozpoczęła Dni Kultury Francuskiej galą "W 80 dni dookoła świata". Muzyka różnych narodów w żywiołowym wykonaniu kilkunastoletnich muzyków zachwyciła poznańską publiczność w auli UAM, jak i słuchaczy z Francji.

Orkiestra otrzymała zaproszenie na tournee w lipcu 1996 roku po Bretanii. Graliśmy w Rennes, Bruz, Vitre, Saint - Malo.

Dzięki wykorzystaniu przez J.Peloisa fortepianu w jego aranżacjach, po raz pierwszy miałam okazję uczyć się pracy w orkiestrze symfonicznej. Fortepian odgrywał również "główną rolę", m.in. w utworze "Kolory wiosny". Do dziś koledzy z orkiestry na mój widok śpiewają tę melodię :)